Odbiór techniczny domu od dewelopera pod Brzegiem

Ostatnio miałem przyjemność uczestniczyć w odbiorze technicznym domu od dewelopera. Podczas odbioru głównym punktem na którym zależało zlecającemu była weryfikacja ułożenia ogrzewania podłogowego. Przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej, pętle ogrzewania podłogowego były idealnie widoczne.

Lokalizacja pętli ogrzewania podłogowego pod posadzką.

Podczas odbioru nie stwierdziłem poważnych usterek. Wykryte niedoskonałości to były w dużej mierze: zabrudzenia, uszkodzona powłoka malarska na drzwiach czy skorodowane śruby w okuciach drzwiowych, czy zbyt ciasna obudowa GK skrzynki bezpiecznikowej. Wszystkie usterki zostały wpisane do protokołu, a deweloper zadeklarował ich usunięcie.

Więcej o standardowym zakresie odbiorów technicznych znajdziesz tutaj.

Weryfikacja domu z rynku wtórnego Kiełczów

W kwietniu miałem przyjemność sprawdzenia domu jednorodzinnego wolnostojącego w centrum Kiełczowa. Poniżej przedstawiam efekty weryfikacji domu z rynku wtórnego w moim wykonaniu.

Zdjęcie termograficzne elewacji frontowej

Dom pomimo swoich lat, nie ujawnił wad dyskwalifikujących jego nabycie. Wewnątrz części mieszkalnej nie stwierdziłem zawilgoceń, w piwnicy natomiast widoczne były ślady pleśni na dolnych częściach ścian w pomieszczeniach które służyły za składziki i przedmioty znajdowały się bezpośrednio przy nich, utrudniając przepływ powietrza. Weryfikacja wilgotnościomierzem ścian, nie pokazała nadmiernego zawilgocenia. Stąd ślady pleśni wynikały tak na prawdę ze złej eksploatacji pomieszczeń.

Nieszczelność skrzydła okiennego

W wyniku przeglądu kamerą termowizyjną wykryłem nieszczelności w stolarce okiennej oraz drzwi balkonowych. Ze względu na obecność kominka oraz wentylacji grawitacyjnej, nieszczelności te nie były dyskwalifikujące (zapewniają dopływ powietrza do pomieszczeń), natomiast jeżeli kupujący zdecydowałby się na dany dom, można się nimi zająć w przyszłości.

Nieszczelność drzwi prowadzących na taras.

Oczywiście podczas przeglądu nie skupiam się wyłącznie na badaniu lokalu przy wykorzystaniu termowizji, wyszukuję również elementów których konserwacja/wymiana byłaby niezbędna w najbliższej perspektywie remontowej. W tym wypadku elementem którym należałoby się zająć była podbitka wykonana z płyty OSB, która w wyniku działania warunków atmosferycznych uległa spuchnięciu oraz uszkodzeniu, moją rekomendacją w tym wypadku była wymiana uszkodzonych elementów na nowe, najlepiej wykonane z innego materiału, który będzie bardziej odporny na warunki atmosferyczne.

Podbitka wykonana z płyty OSB uszkodzona w wyniku działania wody.

Dany dom, nie posiadał wad dyskwalifikujących go z zakupu. Natomiast klient zyskał świadomość w zakresie stanu technicznego obiektu, co jest bardzo ważne w aspekcie podejmowania decyzji zakupowej. Cieszę się, że mogłem wesprzeć kolejnego klienta podczas jego drogi do zakupu wymarzonego domu.

Weryfikacja okien w mieszkaniu od dewelopera

W zeszłym tygodniu przeprowadziłem inspekcję stolarki okiennej w mieszkaniu od dewelopera, w wyniku której wykryłem nieszczelności, a wykonane zdjęcia są rzeczowym argumentem w trakcie negocjacji z deweloperem.

R1 – znaczna nieszczelność okna balkonowego

Niekontrolowane nieszczelności, potrafią spowodować znaczą ucieczkę ciepła, a co za tym idzie płacimy więcej za ogrzewanie. Wady tego typu są doskonale widoczne na zdjęciach termowizyjnych, dlatego ja w trakcie odbiorów mieszkań zawsze wykorzystuję kamerę termowizyjną w celu wykrywania wad ukrytych.

Ekspertyza techniczna zawilgocenia pomieszczeń pod tarasem

W grudniu zrealizowałem część ekspertyzy pomieszczeń pod tarasem, które były regularnie zawilgocone. Ekspertyza była wykonywana na potrzeby Nadzoru Budowlanego. W zakresie realizacji z mojej strony był pomiar zawilgoceń ścian oraz stropów oraz określenie zakresu oraz przyczyn zawilgoceń. W tym zadaniu swoje zastosowanie znalazła kamera termowizyjna oraz wilgotnościomierz.

FOT. 1 Zdjęcie powyżej pokazuje obszar zawilgocenia posadzki oraz ściany
FOT. 2 Miernik wilgotności z łatą pomiarową
FOT. 3 Zawilgocenie ściany zewnętrznej przy rurze spustowej

Powyżej kilka zdjęć wykonanych w ramach opracowania. Na zdjęciu 3 w termowizji doskonale widoczne jest miejsce nieszczelności w miejscu przejścia rury odwadniającej taras przez ścianę. Gołym okiem wada ta nie jest widoczna. Zawilgocenia widoczne na termowizji są dodatkowo weryfikowane przeze mnie miernikiem wilgotności. Ekspertyza w zakresie termowizji została wykonana w terminie 3 dni roboczych.

Określenie kierunku oparcia stropu

W obiekcie poddawanym modernizacji pojawiła się potrzeba określenia kierunku na jakim oparty jest strop, dzięki wykorzystaniu termowizji udało się wykonać zadanie szybko i bez potrzeby wykonywania odkrywek.

Na zdjęciu jaśniejsze pasy wskazują lokalizację płaskowników stalowych stanowiących zbrojenie stropu.